Beden Dili – Halin İlmi
Musa GÜNAY
01.02.2013 13:48:37
Okumak için tıklayınız

 


Zenginlik İle İmtihan
Necati KARAMAN
07.01.2013 12:02:32
Okumak için tıklayınız

 


Hadisler Işığında İnsan İl
Gencay ÇOŞKUN
03.01.2013 15:44:27
Okumak için tıklayınız

 


EHLİBEYT SEVGİSİ
Sır ve Hikmetten
04.12.2012 13:34:49
Okumak için tıklayınız

 


Müslüman Kimliğimiz ve İslam
Halil İbrahim DELEN
30.11.2012 11:12:49
Okumak için tıklayınız

 


MERHABA
Baki AYDIN
28.11.2012 11:39:11
Okumak için tıklayınız


Hikmet; İlim, fıkıh, adâlet, sebep, felsefe, kâinatın inceliklerini üstün ilimlerle bilmek, lâfzı az manâsı engin gibi çok çeşitli manâlarda kullanılan geniş mefhumlu bir kelime… İslâm âlimleri, hikmet için çeşitli tarifler yapmışlardır. Fakat çoğunluğun üzerinde ittifak ettiği tarif şudur:

"Hikmet; faydalı ilim ve sâlih ameldir" (Elmalılı M Hamdi Yazır, Hak dini Kur'ân Dili, I, 915) Merhum Hamdi Yazır, çoğunluğun bu tarif üzerine diyor ki: "Hem ilim, hem amel, hikmetin en esâslı manâsını teşkil eder"

Sırr; gizli olmak, gizli olan birşeyin gizli kalması, bilgi, haber, olay gibi çeşitli manalara gelmektedir.  Diğer taraftan Sır, şuurda gizli olan mânâya denir.

İnsan, diğer canlılar ve bu alem nice sırlar hazinesidir… Her varlığın içinde bir sırr gizlidir. Her sırda aslında her işte aynı zamanda  bir hikmet vardır.

Bir çiçeğin tebessümüne, arı ve kelebeğin raksına, pervanenin yanışına, bülbülün feryâdına, bir de dönüp kendimize bakalım!

Yine bir lâleye, bir menekşeye bakın! Bu renkleri acaba kara toprağın neresinden bulup da çıkarırlar? Ya o kırmızı karanfil?...

Güneşin ışığında oynaşan çiçeklerin mavisi, pembesi, onların gönül açan tebessümleri ve rûhu okşayan güzel kokuları… Ve saymakla bitmeyecek diğer güzellikler… Duygu derinliğine sahip bir kalp için, her yer harikalar sergisi…

Bunun gibi kâinâtı dolduran sayısız güzellikler, güzeller güzeli Rabbimizin cemâlinin hüsnünden sızan bir akis pırıltısından ibaret değil midir?

Kısacası Kainat Nice Sır ve Hikmetlerle doludur… Kainattaki sırları hikmetleriyle okuyup sır olabilmek temennisiyle…

“Vav”ın zerafetinde vahdetle tanışmak; “vav”ın nezaketinde bir ve diri olabilmek…  Ve dahi “vav” lardan sakınabilmek Temennisiyle İ.Ü. Sır ve Hikmet Kulübü…

             
  "Hikmet, mü'minin yitik malıdır; nerede bulursa onu alır." İbn Mâce, Zühd 15; Tirmizî, İlim 19   Namaz Vakitleri Yakında Yayınlanacaktır.   İletişim Bilgileri
E mail : sirvehikmet@gmail.com